Czym jest lipodemia?
Lipodemia, czyli potocznie mówiąc "otyłość nóg" jest jedną z najtrudniejszych chorób zarówno do diagnozy, jak i do leczenia. Obrzęk tłuszczowy ma najprawdopodobniej uwarunkowanie genetyczne - jest to choroba, która związana jest z nadmiernym odkładaniem tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych od bioder do kostek, a stopy pozostają niezmienione. Lipodemia to choroba, która dotyka wyłącznie kobiety, a jej objawy szczególnie nasilają się w okresie ciąży oraz w okresie okołomenopauzalnym, co może wskazywać na zmiany hormonalne, które do niej doprowadzają.
Jakie są możliwe przyczyny lipodemii?
· zaburzenia hormonalne,
· zaburzenia przemian tłuszczowych,
· nieprawidłowe odżywanie komórek tłuszczowych,
· zaburzenia krążenia żylnego.
Jak wygląda lipodemia?
Lipodemia, czyli otyłość nóg objawia się przez opuchnięte i znacznie powiększone nogi, które w porównaniu do tułowia oraz innych części ciała są nieproporcjonalne.
Lipodemia - najczęstsze objawy
Jednym z pierwszych objawów lipodemii może okazać się silny obrzęk kończyn dolnych - często zdarza się, że opuchnięte są biodra i ramiona chorego. Sylwetka nadal ma swoje naturalne wymiary, a powiększone są jedynie obszary dotknięte chorobą. Zazwyczaj w miejscach, w których pojawia się obrzęk nóg, pacjenci odczuwają pieczenie, mrowienie lub ból. Oczywiście, pacjent może doświadczyć również objawów towarzyszących, m.in. nadmiernego napięcia skóry, obciążenia kolan czy problemów z poruszaniem się ze względu na zbyt dużą masę tkanki tłuszczowej. Co więcej, u pacjenta może dochodzić do znacznych obtarć i do występowania dużej ilości siniaków. Choroba otyłych nóg może doprowadzić u pacjenta do depresji i złego samopoczucia.
Diagnoza i leczenie lipodemii
Lipodemia zazwyczaj jest rozpoznawana na podstawie objawów klinicznych podczas wywiadu i badania lekarskiego. Lipodemia jest chorobą genetyczną, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli bliscy zmagali się z tymi objawami to choroba pojawi się również u potomków. Jeżeli wiemy, że istnieje ryzyko pojawia się choroby, warto wprowadzić odpowiednią profilaktykę, m.in. wzmacnianie mięśni nóg, a także wykonywanie ćwiczeń, dzięki którym pobudzony zostanie układ żylny i krążenie. Wysoką skuteczność wykazuje również przejście na zbilansowaną dietę. Zaatakowanych przez chorobę miejsc nie da się wyleczyć, lecz można złagodzić dolegliwości, np. poprzez noszenie bielizny uciskowej czy wykonywanie drenażu limfatycznego.
Komentarze