
Czym jest zespół dziadka do orzechów?
Zespół dziadka do orzechów naukowo określany jest jako wrodzona anomalia naczyniowa, która polega na poszerzeniu lewej żyły nerkowej, ponieważ została ona uciśnięta pomiędzy tętnicą krezkową a aortą brzuszną. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia może ono przebiegać bezobjawowo lub mogą pojawić się objawy świadczące o znacznym rozwoju choroby, m.in. krwiomocz, białkomocz, nudności, wymioty, żylaki kończyn dolnych, ból w jamie brzusznej promieniujący w kierunku lędźwi, guzki krwawnicze odbytu, a także w przypadku mężczyzn pojawiają się żylaki powrózka nasiennego.
Jak rozpoznać zespół dziadka do orzechów?
W przypadku zgłoszenia się do lekarza flebologa z niepokojącymi objawami konieczna będzie diagnostyka schorzenia, która jest nadzwyczaj skuteczna, jednakże wiąże się z dość dużą inwazyjnością. Efektywną metodą diagnostyczną jest flebografia wsteczna lewej żyły nerkowej, którą przeprowadza się jednocześnie z pomiarem ciśnienia w tej żyle przed zwężeniem, jak również w żylne głównej dolnej. Obecnie rozpoznanie zespołu dziadka do orzechów przeprowadza się również na podstawie badania USG żył Doppler, jak również magnetycznego rezonansu czy tomografii komputerowej. Zespół dziadka do orzechów jest chorobą związaną z krążeniem trzewnym, która nieraz może być mylona z chorobą "przełyk typu dziadka do orzechów", a więc chorobą z dziedziny gastroenterologii, która oznacza bolesne skurcze przełyku.
Najczęstsze objawy zespołu dziadka do orzechów:
· nudności i wymioty,
· krwiomocz lub białkomocz,
· ból obejmujący okolicę lędźwiową lub lewy dół biodrowy,
· nadmierne zmęczenie,
· żylaki kończyn dolnych,
· żylaki odbytu,
· ból jajników i torbiele (w przypadku kobiet),
· zaburzenia miesiączkowania,
· żylaki warg sromowych.
Jak wygląda leczenie zespołu dziadka do orzechów?
U dzieci i młodzieży bardzo często obserwuje się samoczynne ustąpienie choroby, ponieważ ta grupa wiekowa charakteryzuje się dość szybką i dynamiczną zmianą proporcji ciała, a także ułożenia narządów wewnętrznych. Również w przypadku, gdy dolegliwość ma lekki przebieg, wystarczy poddawać się regularnej kontroli lekarskiej i badaniom laboratoryjnym, aby móc kontrolować rozwój choroby. Jeżeli zespół dziadka do orzechów ma znacznie poważniejszy przebieg, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Najczęściej wykonywana jest operacja, która polega na umieszczeniu na żyle, która jest uciskana tzw. stentu, dzięki któremu możliwe jest udrożnienie naczynia krwionośnego. W niektórych przypadkach leczenie zespołu dziadka do orzechów wymaga usunięcia nerki. Niezwykle ważne jest usuwanie jak największej ilości objawów związanych z chorobą, np. zamykanie żylaków.
Komentarze
Renata
Data dodania: 2021-09-28 11:25:08
U mojego dziecka, takie schorzenie na całe szczęście samoistnie ustąpiło.
Adres IP: **.***.**.111