Jak wygląda bezoperacyjne leczenie żylaków?
Żylaki kończyn dolnych, czyli przewlekła niewydolność żylna jest chorobą, którą określa się jako najczęstszą chorobę układu krwionośnego. Żylakami są zdeformowane, zgięte żyły, które są widoczne gołym okiem lub podczas badania ultrasonograficznego z efektem Dopplera. Żylaki są problemem, który coraz częściej pojawia się u ludzi młodych na skutek zmniejszonej aktywności fizycznej, otyłości i nadwagi, jak również przyjmowania środków hormonalnych. Oczywiście duży wpływ na powstawania żylaków ma również tryb prowadzonej pracy - jesteśmy na nie bardziej narażeni, gdy nasza praca ma charakter siedzący i stojący.
Pierwsza wizyta u flebologa
Jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy w postaci pojawiających się pajączków, ociężałości i bólu nóg, warto zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza flebologa, który dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy zdiagnozuje schorzenie i wprowadzi odpowiednie metody leczenia lub profilaktyki. Na pierwsze wizycie lekarz flebolog przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad na temat chorób, dolegliwości, a także chorób występujących w rodzinie, ponieważ żylaki są często uwarunkowane genetycznie. Również na tej samej wizycie lekarz zazwyczaj przeprowadza badanie USG Doppler, do którego nie trzeba wcześniej się przygotowywać. Badanie ultrasonograficzne z wykorzystaniem efektu Dopplera jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, a dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości.
Laserowe usuwanie żylaków
Jednym z bezoperacyjnych sposobów leczenia żylaków jest zabieg laserowego usuwania żylaków, podczas którego do zamknięcia chorego naczynia wykorzystuje się wiązkę światła laserowego przekazywanego za pomocą cienkiego światłowodu. Przed przystąpieniem do zabiegu wykonywane jest powtórne badanie USG Doppler, dzięki czemu możliwe jest zaznaczenie, w którym miejscu znajduje się naczynie. Światłowód wprowadzany jest do światła naczynia niewielką igłą i rozpoczyna się proces znieczulania żyły. W wyniku tego procesu zaczyna się obkurczanie żyły, które polega na doborze odpowiedniej energii i szybkości wykonywanego zabiegu. Po wykonaniu zabiegu zakładane są pończochy uciskowe i pacjent jest w stanie od razu samodzielnie chodzić. Zabieg uważa się za jedną z najskuteczniejszych metod usuwania naczyń żylnych, po której nie pozostają żadne blizny.
Komentarze