Sen - jakie są fazy snu?
Sen jest dla nas niezwykle ważnym zjawiskiem, ponieważ statystycznie poświęcamy mu aż 1/3 naszego życia. Sen jest niezwykle przestronnym spektrum, które do tej pory nie zostało w pełni zbadane, jednakże wiemy na jego temat na tyle dużo, aby rozwiązywać problemy związane z bezsennością i zaburzeniami snu. Jakie są fazy snu i jak wpływają one na nasz organizm?
NREM i REM, czyli opis faz snu
Sen dzieli się na dwie fazy snu i pierwszą z nich jest właśnie NREM. NREM to czas, kiedy doświadczany snu o wolnych ruchach gałek ocznych. Fazę NREM można dodatkowo podzielić na cztery stadia, podczas których maleje świadomość bodźców zewnętrznych. Pierwsze stadium odbywa się wtedy, gdy tuż przed zaśnięciem pojawiają się w naszym mózgu dość niespójne myśli i nie jesteśmy w stanie racjonalnie myśleć. W drugim stadium nie reagujemy na bodźce zewnętrzne, jednakże nadal jest nas łatwo wybudzić. Trzecie stadium jest wstępem do głębokiego snu, natomiast stadium czwarte przeplata się z fazą REM, kiedy wchodzimy w sen wolnofalowy, podczas którego pojawiają się obrazy, nasze ciało się porusza. To właśnie w tym stadium fazy NREM istnieją największe skłonności do lunatykowania. Ile trwa faz NREM? Od 80 do 100 minut, po których następuje faza REM, podczas której najlepiej są widoczne wyraziste obrazy snu. Faza REM nazywana jest natomiast fazą ruchu gałek ocznych, w której najłatwiej jest o wybudzenie. Chcesz sprawdzić, co znaczy Twój sen? Zajrzyj tutaj
Jak wpływają na nas fazy snu?F
aza NREM i REM u przeciętnego człowieka powtarza się ok. 4 lub 5 razy. Jeżeli mamy problem z zaburzeniami poszczególnych faz snu może to wpłynąć znacznie na komfort naszego codziennego życia, a także na nasze samopoczucie. Jakie są najczęstsze zaburzenia fazy snu? Przede wszystkim mamy do czynienia z zespołem przyśpieszonej fazy snu, który jest związany z zaburzeniami rytmu dobowego z rytmem snu, a więc osoby chodzące bardzo wcześnie spać już wcześnie rano będą wyspane. Istnieje również zespół opóźnionej fazy snu, który działa odwrotnie do zespołu przyśpieszonej fazy snu. Istnieje również zespół zmiany strefy czasowej, czyli tzw. jet lag, który objawia się ogólnym zmęczeniem, zaburzeniami samopoczucia, bólami głowy, a także zaburzeniami układu pokarmowego.
Komentarze
Sylwia
Data dodania: 2021-04-22 14:46:05
Nigdy wcześniej nie słyszałam o NREM i REM.
Adres IP: ***.***.***.150
Ala
Data dodania: 2021-03-15 14:54:24
Bardzo interesująca publikacja.
Adres IP: ***.***.**.36