
Zamykanie naczynek na nogach, czy warto?
Pęknięte naczynka, czyli tzw. pajączki to zmora estetyczna niejednej kobiety - najczęściej pojawiają się na skórze kończyn dolnych, a także na twarzy, jednakże można je również zauważyć na plecach, a także na piersiach. W zależności od średnicy oraz wybarwienia zmiany pajączki nazywa się venulektazjami lub teleangiektazjami. Pajączki mogą być wyłącznie defektem kosmetycznym, a czasami mogą okazać się początkiem niewydolności żylnej, szczególnie jeżeli wraz z nimi odczuwamy bóle, męczliwość oraz sporą ociężałość nóg.
Pajączki, kto je najczęściej ma i dlaczego?
Na pajączki szczególnie narażone są kobiety, szczególnie te, które stosują antykoncepcję hormonalną, ponieważ zwiększa i przyśpiesza ich występowanie. Pajączki najczęściej można zaobserwować u kobiet w ciąży, a także u kobiet w okresie menopauzy. Na pojawienie się pajączków mogą mieć również wpływ różnorodne zabiegi kosmetyczne, np. zabiegi szczotkowania na sucho czy depilacja gorącym woskiem. Zmiany w postaci pajączków najczęściej widoczne są na łydkach lub na przyśrodkowych partiach nóg. Dlaczego pajączki się pojawiają? Główną przyczyną powstawania pajączków jest przenoszenie ciśnienia żylnego z naczyń położonych głębiej do naczyń powierzchniowych.
Jak likwidować pajączki?
Oczywiście leczenie oraz usuwanie pajączków jest możliwe, jednakże wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. W tym celu warto wybrać się do lekarza flebologa, który przeprowadzi badanie USG Doppler żył, aby ustalić przyczynę niewydolności, a następnie określi plan leczenia. Najczęściej pajączki usuwa się z wykorzystaniem zabiegu skleroterapii lub laseroterapii, które są zabiegami bezpiecznymi dla pacjentów oraz małoinwazyjnymi. Skleroterapię najczęściej wybiera się przy leczeniu małych i średnich zmian żylnych, natomiast, gdy zachodzi konieczność usunięcia większego naczynia, najczęściej wybiera się laseroterapię. Warto pamiętać, że każda zmiana estetyczna powinna być skonsultowana z lekarzem flebologiem - poddana dalszej obserwacji lub wyeliminowana.
Komentarze
Gośka
Data dodania: 2021-05-17 15:14:38
Wiele dobrego słyszałam o badaniu USG Doppler.
Adres IP: ***.***.**.36
Eliza
Data dodania: 2021-04-22 14:55:55
Nie przypuszczałam, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej wpływa na występowanie pajączków.
Adres IP: ***.***.***.150
Agnieszka
Data dodania: 2021-03-15 15:08:10
Pajączki to problem wielu kobiet.
Adres IP: ***.***.**.36