Żylaki - podstawowa wiedza w pigułce
Żylaki kojarzą się większości z nieatrakcyjnym wyglądem nóg, jednak to nie tylko problem natury estetycznej, ponieważ mogą również wiązać się z bardzo dokuczliwymi objawami, a w najgorszym wypadku przerodzić się w naprawdę poważne problemy zdrowotne. Dlatego jeśli pojawi się u nas podejrzenie posiadania żylaków, ważne jest ich zdiagnozowanie w klinice flebologii Warszawa i podjęcie odpowiednio dobranej formy leczenia żylaków. Na szczęście współczesna medycyna jest bardzo dobrze rozwinięta i skuteczna, również w przypadku pojawienia się tego problemu zdrowotnego.
Żylaki - definicja
Problem ten najczęściej dotyczy żył umiejscowionych w kończynach dolnych i charakteryzuje się szczególnym wyglądem. Żylaki to po prostu rozszerzone żyły, które przebiegają w kręty sposób i są wypukłe, przez co widoczne dla oka. Niestety, ten problem to nie tylko defekt kosmetyczny, ale też często łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zazwyczaj są to ból oraz ciężkość i nabrzmiałość kończyn dolnych. W większości przypadków objawy są stosunkowo łagodne, jednak nie należy ich lekceważyć, ponieważ problem może się pogłębić i stać bardzo poważny.
Powstawanie żylaków
Na powstawanie żylaków na pierwszym miejscu mają wpływ predyspozycje genetyczne, wiek oraz płeć (problem częściej dotyczy kobiet). Dodatkowo do powstawania żylaków przyczynia się prowadzony styl życia, więc są szanse na pewną profilaktykę w tym zakresie, na którą składają się:
• dbanie o prawidłową dietę,
• regularna gimnastyka i podejmowanie różnych aktywności fizycznych,
• noszenie nieuciskającego obuwia,
• niepalenie papierosów i nienadużywanie alkoholu.
Ponadto osoby, które przebyły w przeszłości zakrzepicę naczyń żylnych, mają szczególną skłonność do powstawania żylaków. Niebagatelną rolę odgrywa tutaj również antykoncepcja hormonalna stosowana w postaci doustnej.
Diagnozowanie żylaków
Nowoczesna medycyna pozwala na nieinwazyjną i bezbolesną metodę diagnozowania żylaków, jaką jest badanie USG Doppler. Przy jego pomocy lekarz z łatwością oceni stan żył oraz stopień zaawansowania ewentualnych żylaków, jak również sprawdzi, czy nie pojawiły się inne problemy zdrowotne widoczne w naczyniach krwionośnych.
Leczenie żylaków
Żylaki to wbrew pozorom dość złożony problem, który po uporaniu się z nim niekiedy powraca. Metod leczenia żylaków jest obecnie dość sporo i warto skorzystać z pomocy lekarskiej w wyborze najlepszej dla siebie terapii odpowiadającej stopniu zaawansowania problemu. Jeśli żylaki są niewielkie lub właśnie istnieje wysokie ryzyko ich powstania, można spróbować metody uciskowej, która polega na noszeniu podkolanówki bądź pończochy uciskowej. Natomiast jeśli mamy do czynienia z małymi bądź średnimi żylakami, możemy umówić się na zabieg skleroterpii. W tym wypadku leczenie żylaków odbywa się poprzez wstrzykiwanie odpowiedniego środka do żył, co z reguły nie jest bolesne i odbywa się bez powikłań. Z kolei duże i dotkliwe żylaki zazwyczaj są usuwane operacyjnie lub laserowo. Współczesna medycyna radzi sobie dość dobrze z rozszerzonymi żyłami, więc nie trzeba się ich obawiać, jeśli oczywiście podejmuje się w odpowiednim czasie leczenie żylaków.
Komentarze