Czy warto nosić wyroby uciskowe?
Wyroby uciskowe polecane są przez lekarzy flebologów osobom, które zmagają się z chorobami układu krążenia, m.in. z przewlekłą niewydolnością żylną. Profilaktycznie z wyrobów uciskowych mogą korzystać osoby, które zmagają się również z pajączkami, małymi i średnimi żylakami, jak również obrzękami nóg. Warto jednak pamiętać, że nie można kupić pierwszych lepszych wyrobów uciskowych — powinny być one odpowiednio dobrane do stopnia zaawansowania choroby, ponieważ głównym zadaniem pończoch uciskowych jest wywieranie kontrolowanego nacisku na żyły, a nie zbyt słabe lub zbyt mocne ich ściskanie, co może znacząco pogorszyć stan żył kończyn dolnych.
Dla kogo są wyroby uciskowe?
Wyroby uciskowe polecane są przede wszystkim osobom, które zmagają się z zakrzepicą, a także są w trakcie zachowawczego leczenia żylaków kończyn dolnych. Co więcej, wyroby uciskowe polecane są pacjentom, którzy przeszli zabieg usuwania żylaków jakim jest skleroterapia lub zostali poddani innym metodom usunięcia żylaków. Wyroby uciskowe warto wprowadzić do swojego codziennego życia w przypadku, gdy zauważymy, że coraz częściej na kończynach dolnych pojawiają się obrzęki, a nogi po całym dniu wydają się nie tylko zmęczone, ale również nadzwyczaj ciężkie. Flebolodzy wyroby uciskowe polecają również osobom, których tryb życia lub praca polega na wielogodzinnym przebywaniu w pozycji stojącej lub siedzącej.
Dlaczego kompresjoterapia jest tak popularna?
Leczenie z wykorzystaniem wyrobów uciskowych, tzw. kompresjoterapia polega na stosowaniu stopniowego ucisku na żyły znajdujące się w kończynach dolnych. Uścisk powinien być najmocniejszy w okolicach stawu skokowego i powinien rozluźniać się ku górze, a więc w kierunku pachwin. Kompresjoterapia pozwoli zwiększyć przepływ krwi w żyłach, w których dochodzi do jej zalegania na skutek refluksu żylnego. Stopniowy ucisk oddziałuje przede wszystkim na żyły powierzchniowe, poprawiając ogólne krążenie krwi, a także znacznie zmniejszając obrzęk kończyn dolnych.
Komentarze