Jaki wpływ mają wysokie temperatury na żylaki?
Wysokie temperatury nie sprzyjajÄ… osobom, które zmagajÄ… siÄ™ z żylakami oraz chorobami ukÅ‚adu krążenia. Przy wysokich temperaturach naczynia krwionoÅ›ne znacznie siÄ™ poszerzajÄ…, a serce pracuje intensywniej, ponieważ organizm chroni siÄ™ przed przegrzaniem i próbuje utrzymać jÄ… w normie. Warto pamiÄ™tać, że żylaki nie sÄ… chorobÄ… samÄ… w sobie, ale sÄ… objawem przewlekÅ‚ej niewydolnoÅ›ci żylnej, na którÄ… z roku na rok cierpi coraz wiÄ™cej mÅ‚odych osób, w szczególnoÅ›ci kobiety. Jak wysoka temperatura wpÅ‚ywa na żylaki?
Jak powstają żylaki?
Å»ylaki Warszawa nie sÄ… wyÅ‚Ä…cznie defektem kosmetycznym, ponieważ mogÄ… mieć bezpoÅ›redni wpÅ‚yw na nasze zdrowie, a nawet życie. Nieleczone żylaki doprowadzajÄ… do powstania obrzÄ™ków, przebarwieÅ„, a nawet bolesnych owrzodzeÅ„ i mogÄ… doprowadzić do zakrzepicy. Nie wolno lekceważyć pojawiajÄ…cych siÄ™ pajÄ…czków, żylaków oraz uczucia ciężkich nóg czy wieczornych skurczy Å‚ydek. Jeżeli zauważymy u siebie niepokojÄ…ce objawy, czym prÄ™dzej należy umówić siÄ™ do lekarza flebologa. Najczęściej powodem powstawania żylaków jest niewydolność zastawek żylnych i zaleganie krwi w żyÅ‚ach na skutek jej cofania siÄ™. Zastój krwi w żyÅ‚ach powoduje wzrost ciÅ›nienia oraz doprowadza do ich poszerzenia. Na żylaki najczęściej narażone sÄ… osoby, u których w rodzinie wystÄ™pujÄ… żylaki, a także mogÄ… one pojawić siÄ™ u osób prowadzÄ…cych siedzÄ…cy lub stojÄ…cy tryb życia. OczywiÅ›cie na powstanie żylaków wpÅ‚ywa również brak aktywnoÅ›ci fizycznej, otyÅ‚ość i zÅ‚a dieta.
Upał a żylaki
PajÄ…czki i żylaki szczególnie dajÄ… o sobie znać w sezonie letnim, kiedy mamy do czynienia z wysokimi temperaturami. CiepÅ‚o sprawia, że żyÅ‚y siÄ™ rozszerzajÄ… i jeszcze bardziej spowalniajÄ… przepÅ‚yw krwi, która wciąż w nich zalega. Dlatego w lecie żylaki na nogach stajÄ… siÄ™ bardziej widoczne, a także objawy z nimi zwiÄ…zane stajÄ… siÄ™ bardziej dokuczliwe. Jak można zapobiegać poszerzaniu siÄ™ żylaków w letnie dni? Przede wszystkim należy unikać intensywnego opalania i chronić koÅ„czyny dolne przed Å›wiatÅ‚em sÅ‚onecznym. W sezonie letnim warto spożywać preparaty wzmacniajÄ…ce Å›ciny żyÅ‚, jak również stosować terapiÄ™ uciskowÄ…, czyli kompresjoterapiÄ™ w postaci rajstop, podkolanówek czy poÅ„czoch uciskowych, które poprzez wywoÅ‚anie odpowiedniego nacisku wspomogÄ… przepÅ‚yw krwi.
Komentarze